ERA prezidentė Roser Torra, apibendrindama įvykusį kongresą, džiaugėsi, jog tai buvo pats skaitlingiausias kongresas per visą istoriją – daugiau nei 10.100 dalyvių. Įdomu, jog didžiausia dalis atvyko iš JAV, Jungtinės Karalystės ir Azijos šalių. Tai rodo išaugusį Europos nefrologijos prestižą. Priimtų abstraktų santykis Europa/Azija – 54 proc./31 proc.. Daugiausiai abstraktų atsiuntė nefrologai iš Ispanijos, Italijos ir Kinijos.
ERA prezidentė Roser Torra paskelbė apie naują erą nefrologijoje – Inkstų ligų prevencijos era. Roser Torra taikliai pavaizdavo inkstų ligas kaip didelį dramblį kambaryje , kuris deja yra nematomas tarp visų kitų neužkrečiamų ligų. Pagrindinis ir neatidėliotinas nefrologų bendruomenės prioritetas ir tikslas – tai inkstų sveikata, inkstų ligų prevencija ir kontrolė. Š. m. gegužės mėnesį Ženevoje ERA, EKHA ir ISN pasirašė bendrą rezoliuciją
Pagal senovės Kinijos medicinos kanonus (parašytus prieš 4500 m.), superinis gydytojas pradeda veikti kol liga dar nepasirodė, vidutinis gydytojas pradeda gydyti ligą ankstyvoje stadijoje, o žemiausio lygio gydytojas – kai liga jau yra matoma.
Pirminė inkstų ligų prevencija yra tokia pati kaip ir širdies – kraujagyslių ligų: tai sveikas gyvenimo būdas, mityba, ekologiška aplinka. Atsiradus rizikos veiksniams ar ankstyviems ligos požymiams, mes, nefrologai, dabar jau turime visą paletę medikamentų, kurie gali užkirsti kelią inkstų pažeidimų atsiradimui ir progresavimui. „Prasideda aukso amžius – taip sako buvęs ERA prezidentas Christof Wanner. „Tyrimais įrodyta, jog derinant 4 grupių vaistus – AKFI ar ARB, SGLT – 2 inhibitorius , nesteroidinius MR antagonistus ir GLP – 1 receptorių agonistus – galima sumažinti albuminuriją (iki 51 proc.) ir sulėtinti ar sustabdyti inkstų funkcijos blogėjimą, sergant 2 tipo – CD.“
Moksliniai tyrimai vyksta toliau ir laukiame rezultatų apie šių 4 vaistų derinio veiksmingumą, nesant CD. Šiuo metu jau galime skirti derinį AKFI ar ARB kartu su SGLT – 2 inhibitoriais sergantiems lėtine inkstų liga be diabeto. Ateina nauji duomenys apie nefroprotekcinį poveikį ir kitų vaistų: endotelino receptorių antagonistus, aldosterono sintazės inhibitorius.
Galimybės sustabdyti inkstų pažaidą didėja ir toliau didės, tik reikia, kad pacientai žymiai anksčiau patektų pas nefrologus , o ne tada kai jau reikia dializių.
Kita svarbi kongreso tema buvo nauji patogeneziniai vaistai autoimuninių inkstų ligų gydymui. Didžiausios galimybės atsiveria sergantiems IgA nefropatija. Jonathan Barratt, vienas iš dabartinių žymiausių ekspertų , juokavo, kad norint gerai gydyti IgA nefropatiją, reikia žinoti vaistus, taikomus hematologijoje. Jis pristatė eilę klinikinių tyrimų apie B ląstelių terapiją, kuri stabdo antikūnų gamybą prieš pakitusi dėl galaktozės trūkumo IgA1. Pats inovatyviausias būdas – tai modifikuotos T ląstelės (CAR – T), kurios reguliuoja B ląsteles. Kiti būdai sustabdyti antikūnų produkciją – tai monokloniniai antikūnai, kurie slopina transmembraninį baltymą CD – 20 ar CD – 19 (ekspresuojamą subrendusių B ląstelių paviršiuje) . Vyksta tyrimai ir su proteasomų inhibitoriais ( Bortezomibas) , tirozino kinazės inhibitoriais bei su Ataciceptu (dvigubas B ląstelių slopinimas per receptorius BAFF ir APRIL). Beje, pastarasis klinikinis tyrimas vyksta ir Lietuvoje.
Dar vienas kelias sustabdyti IgA nefropatijos progresavimą – tai mažinti uždegimą, slopinant komplemento sistemą. Vyksta tyrimai su Iptakopanu, kuris jungiasi prie faktoriaus B ir blokuoja alternatyvaus kelio C3b gamybą. Tyrinėjami ir kiti komplemento sistemos inhibitoriai: C5 – Cemdisiran, Ravulizumab.
Hiddo Heerspink pristatė FDA patvirtintus naujus vaistus, kurie mažina glomerulų hiperfiltraciją ir proteinuriją, sergant IgA nefropatija. Tai endotelino receptorių antagonistai. Ligos atveju inkstuose padidėja šių receptorių aktyvumas ir endotelino išsiskyrimas, todėl vystosi endotelio pažeidimas, vazokonstrikcija, podocitų ir tubulointersticinio audinio pakenkimas, mezangiumo proliferacija, vystosi uždegimas ir fibrozė. Šiuo metu yra patvirtinti 2 vaistai IgA nefropatijos gydymui: Sparsentanas (dvigubas endotelino ir angiotensino receptorių antagonistas) ir Atrasentanas (endotelino receptorių antagonistas). Juos bando derinti kartu su SGLT – 2 inhibitoriais.
Nauji vaistai ateina ir į ANCA vaskulitų gydymą. Vyksta klinikiniai tyrimai su Avacopanu – komplemento C5a receptorių inhibitorius. Įdomu, kad šiuo atveju nereikalinga profilaktika antibiotikais. Kitas tyrinėjamas vaistas – tai modifikuotos T ląstelės CAR – T, nukreiptos prieš B ląstelių CD – 19. Skirtingai nuo mums jau žinomo Rituximabo, kuris blokuoja CD – 20, naujausias ląstelių terapijos vaistas pagerina B ląstelių pašalinimą ne tik iš periferinio kraujo, bet ir iš audinių, ir todėl gaunama pastovi ANCA serokonversija ir ligos remisija, nebesigamina nauji antikūnai.
Tai tik maža dalis naujienų iš 62 – ojo ERA kongreso. Tikiuosi, kad naujienomis pasidalins ir kiti Lietuvos nefrologai, kurie dalyvavo kongrese. LNDTA parėmė 5 narių iš 5 Lietuvos regionų registracijos mokestį.
Baigdama noriu perduoti džiugią žinią. 2026 m. Baltijos šalių nefrologų draugijų konferencija vyks kartu su ERA. Tai nauja ERA iniciatyva, kai viename iš Europos regionų organizuojama mokslinė – teorinė konferencija su ERA lektoriais. LNDTA dalyvavo konkurse dėl šios galimybės ir laimėjo. Rezervuokite datas konferencijai „18th Baltic Nephrology Conference in conjunction with ERA Education 2026 , September 24 – 26, Kaunas, Lithuania“.
Linkiu visiems vasariškos nuotaikos, daugiau saulės ir poilsio.
LNDTA prezidentė
Prof. Inga Arūnė Bumblytė