ERA-EDTA kongresas prie Sartų ežero. Niekad nebūčiau patikėjusi. Sėdi medžių pavėsyje ir klausaisi garsiausių pasaulio lektorių. Daugiau nei 3000 kongreso dalyvių susijungė per internetą ir internetas neužlūžo. Galėjome vaikščioti iš vienos paskaitos į kitą, tik reikėjo spragtelti „pelyte“. Niekam netrukdai ir visiems vietų užtenka. Naujos patirtys, naujos bendravimo formos.
O kokios didžiausios naujienos ar svarbiausi akcentai iš šių metų ERA-EDTA kongreso? Išskirčiau kelias linijas. Labai daug buvo kalbama apie SGLT-2 ir GLP-1, apie jų kardio- ir nefroprotekcinį poveikį, pasiekiamą per hemodinaminius (SGLT-2) ir priešuždegiminius (GPL-1) mechanizmus. Abu preparatai jau įtraukti į CD su lėtine inkstų liga gydymo algoritmus. Gerai žinomas SGLT-2 hemodinaminis mechanizmas, kai glomerulų hiperfiltracija mažėja dėl SGLT-2 poveikio į įtekančią arteriolę per grįžtamąjį kanalėlių-glomerulo ryšį (a.afferens susiaurėja/atsistato iki normalaus spindžio). Tačiau atsiranda duomenų, kad SGLT-2 mažina ištekančios arteriolės (a.efferens) rezistentiškumą. Nagrinėjant hemodinaminius mechanizmus, pabrėžiamas adenozino vaidmuo, kurio išskyrimas reguliuojamas pagal Na+ koncentraciją ties macula densa. Nefrologinė bendruomenė labai laukia rezultatų tyrimų, kurie bando gydymą SGLT-2 ne diabetinės kilmės lėtinėms inkstų ligoms. Vyksta net keli tyrimai ir pirminiai rezultatai labai džiuginantys. Tyrinėjama ir galimybė/saugumas skirti SGLT-2, esant GFG < 45 – > 20 ml/min. Įdomu, kad SGLT-2 mažina druskos sankaupas odoje.
Kita įdomi nefrologams sritis – tai GFG įvertinimo būdai. Apskaičiuotas pagal formules GFG pasižymi didelėmis svyravimo ribomis, todėl vis plačiau kalbama apie joheksolio klirenso naudojimą klinikinėje praktikoje, ypač kai reikia labai tiksliai išmatuoti GFG (pvz., kai sprendžiama dėl gyvos donorystės).
Su dideliu įdomumu išklausiau ERA-EDTA Registro duomenų pristatymą apie inkstų transplantacijų skaičių ir rezultatus. Skaičiuojant transplantacijų skaičiaus ir dializuojamų pacientų santykį, didžiausias transplantacinis aktyvumas yra Norvegijoje (0,27), o žemiausias – Grakijoje (0,03). Lietuvos santykis (0,06) artimas Graikijai. Pagal išgyvenamumo duomenis, mūsų rezultatai (recipientų 10-metų išgyvenamumas – 73 proc., transplantatų – 80 proc.) yra geri lyginant su kitomis šalimis.
Vienas transplantacijos centras pristatė vienerių metų duomenis po transplantacijos iš donoro su hepatitu C. 20 pacientų, neturinčių hepatito, buvo persodinti donoriniai inkstai su hepatitu C, taikytas priešvirusinis gydymas. Tyrėjai džiaugėsi, kad rezultatai nesiskyrė nuo tų, kuriems persodinti inkstai be hepatito C.
Toliau vyksta tyrimai su nesteroidiniais mineralkortikoidų receptorių antagonistais (Finerone), kurie mažina uždegimą ir fibrozę diabetiniuose inkstuose. Hiperkalemijos rizika labai maža, net ir skiriant juos kartu su AKFI/ARB.
Inkstinės anemijos gydyme didelis dėmesys skirtas HIF stabilizatoriams (Roxadustat, Daprodustat). HIF – tai hipoksijos indukuojamas faktorius, kuris padeda organizmui prisitaikyti prie hipoksijos. HIF stabilizatoriai, blokuodami fermentą, didina HIF aktyvumą ir taip tiesiogiai stimuliuoja eritropoezę. Kitas poveikio mechanizmas – mažina hepcidino gamybą kepenyse ir todėl pagerėja geležies absorbcija žarnyne. Tarpiniai tyrimų rezultatai rodo, kad HIF stabilizatoriai, lyginant su epoetinu alfa, labiau didina Hb, net ir esant uždegimui, mažiau reikia skirti geležies ir yra saugesni kardiovaskuliniu požiūriu.
Mokslininkų grupė pristatė duomenis apie ureminio niežulio gydymą opioidais – kappa receptorių agonistu Difelikefalinu, kuris nepraeina pro diencefalinį barjerą ir nesukelia pripratimo.
Lupus nefrito gydyme laukiami trys nauji preparatai. Tai – Obinutuzumabas (monokloniniai antikūnai prieš CD 20), kuris labiau nei Rituksimabas šalina periferines B ląsteles. Kitas – Belimumabas, kuris slopina B ląstelių aktyvumo faktorių. Ir trečias – tai naujos kartos kalcineurino inhibitorius – Voklosporinas.
Yra gerų žinių ir AL amiloidozės gydyme. Pristatyti rezultatai, taikant autologinę kaulų čiulpų transplantaciją (išgyvenamumo mediana 5,8 m.). Vyksta tyrimai su Bortezomibu, imunoterapija Daratumumabu ir Doksiciklinu, kuris ardo fibriles. Gavus hematologinę remisiją, galima atlikti ir inkstų transplantaciją (išgyvenamumas 9-10 metų).
Dalis pranešimų buvo skirta ūminiam inkstų pažeidimui. Mokslininkai pristatė eksperimentinius darbus, kuriuose parodė, kad ūminis inkstų pažeidimas gali sąlygoti papiliarinės inkstų karcinomos atsiradimą. Tai susiję su inkstų ląstelių pirmtakų hiperaktyvacija. Po ūminio pažeidimo, šios ląstelės, esančios tarp kanalėlio epitelio, pradeda regeneruoti, kad atstatyti pažeidimą. Jei regeneracijos ir ląstelių diferenciacijos procesai praranda kontrolę, tampa hiperaktyvūs, tada gali vystytis vėžys. Kuo sunkesnis ūminis inkstų pažeidimas, tuo didesnė vėžio rizika.
Na ir žinoma, daug buvo kalbama apie COVID-19. ERA-EDTA pristatė duomenis bendro Europinio projekto (ERACODA), kuriame ir mes dalyvavome. Iki birželio 1 d. šioje duomenų bazėje buvo užregistruoti 1073 užsikrėtę pacientai, gydomi pakaitine inkstų terapija. Duomenys gauti iš 26 šalių, 98 centrų. Iš 1073 pacientų, 305 buvo po inksto transplantacijos, 768 dializuojami. Lyginant šias abi pacientų grupes, COVID-19 infekcija daugiau simptomų sukėlė transplantuotiems (karščiavimas 75 vs. 54 proc., kosulys 67 vs. 11 proc., diarėja 31 vs. 11 proc.). Plaučių ventiliacija buvo taikyta 18 proc. transplantuotų ir 10 proc. dializuojamų pacientų. Mirštamumas transplantuotų siekė 21 proc., dializuojamų 25 proc.
Kongresas kartu su pre-kursais tęsėsi 3,5 dienos. Buvo dar daugiau temų, kurių čia nepaminėjau.
LNDTA į šį virtualų ERA-EDTA kongresą parėmė 6 atstovų iš kraštų registraciją (2 iš Vilniaus, 2 iš Kauno, 1 iš Klaipėdos, 1 iš Panevėžio). Dalyvavo ir 3 LNDTA valdybos nariai.
Tikiuosi, kad šis virtualus kongresas buvo ir įdomus, ir suteikė naujų žinių.
Linkiu visiems gražios vasaros, be audrų ir be viruso.
Jūsų prezidentė,
Inga Arūnė Bumblytė