Pirmas LNDTA valdybos posėdis po vasaros. Visi džiaugėsi, kad kaip niekad daug apkeliavo Lietuvos vietų, pasimėgavo mūsų gamta, kraštovaizdžiais.

Posėdis vyko virtualiai, nes COVID-19 vis dar nepaleidžia mūsų. Eglė Dalinkevičienė pristatė suvestinę COVID-19 infekcijos atvejų. Nuo karantino pradžios viso Lietuvoje sirgo COVID-19 infekcija 8 HD pacientai ir 3 transplantuoti. Ūminis inkstų pažeidimas su HD poreikiu išsivystė 12 užsikrėtusių COVID-19. Mirė 1 lėtinis HD pacientas ir 5 pacientai su sunkiu ūminiu inkstų pažeidimu. Taigi, lyginant su Italija, Ispanija, Lietuvoje situacija iki šiol buvo žymiai geresnė. Tačiau neramina likę neišspręsti klausimai: jei kils antra infekcijos banga, kur reiks izoliuoti ir dializuoti COVID-19 infekuotus ir kontaktinius mūsų lėtinius ambulatorinius HD pacientus. Valdyba pritarė Vaclovo Vainausko pasiūlymui, jog net ir lengvus COVID-19 atvejus reikėtų stacionarizuoti ir izoliavus tęsti planines HD ligoninėse. Jei infekuotas HD pacientas važiuotų 3 kartus per savaitę į dializės centrą, tai pakeliui galėtų užkrėsti visą eilę žmonių.

Dializės komitetas apgailestavo, kad šiemet ne visi pristatė duomenis, renkamus LNDTA operatyviai statistikai. Tikimės, kad vienas didžiausių dializės tinklų supras, jog šie apibendrinti nuasmeninti duomenys reikalingi tam, kad žinotume dializuojamų pacientų skaičiaus dinamiką įvairiuose regionuose.

Transplantacijos komiteto pirmininkė Rūta Vaičiūnienė pasidžiaugė, jog nežiūrint pandemijos, transplantacijos vyksta, Kaune persodinti 28 inkstai, Vilniuje – irgi panašus skaičius. Įsivažiuoja neplakančios širdies donorų programa Kauno Klinikose. Dabar didžiausia problema lieka mažas laukiančiųjų inkstų transplantacijų skaičius. Kviečiame visus dar kartą peržiūrėti savo dializuojamus pacientus ar sergančiuosius LIL 4-5 stadija ir aktyviai traukti į transplantacijų programą.

Pagal NTB vasarą atliktos HD centrų apklausos duomenis, 9 proc. pacientų yra laukiančiųjų sąraše, 49 proc. nustatytos medicininės kontraindikacijos transplantacijai, 14 proc. pacientų patys  atsisako, 11 proc. pacientų tiriasi dėl tinkamumo, 4 proc. – neapsisprendę.

Tuo tarpu atėjo laikas vėl peržiūrėti inkstų transplantacijos paslaugų aprašą. Paskutinis pakeitimas buvo 2018 m. Tuo tikslu ką tik sudaryta SAM darbo grupė, kuri paruoš pakeitimų projektą. Tikimės, kad abiejų transplantacijų centrų specialistai produktyviai bendradarbiaus ir greituoju laiku turėsime pakeitimus. Juolab, kad ką tik paskelbtos naujos KDIGO gairės apie kandidatų (recipientų) atranką ir ruošimą inkstų transplantacijai.

Klinikinės nefrologijos komiteto pirmininkė Inga Skarupskienė pažadėjo tęsti nefrologijos specialybinių 2-3 val. trukmės mini konferencijas. Kadangi ruduo pilnas renginių, greičiausiai konferencija vyks sausio-vasario mėnesį.

Tai tokios pagrindinės mintys iš LNDTA valdybos posėdžio. Lauksime visų spalio 22 d. prie kompiuterių, nuotoliniu būdu klausysimės pranešimų apie įvairias infekcijas. Temos įdomios, bus ir klinikinių atvejų. Pranešimus skaitys nefrologai, infektologai, laboratorinės medicinos gydytojai ir klinikiniai farmakologai.

Sekantis susitikimas – Baltijos šalių nefrologų konferencijoje gruodžio 10-12 dienomis.

Jūsų prezidentė

Inga Arūnė Bumblytė

Kontaktai

Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacija