Pagaliau yra gerų žinių. Baigiami skiepyti lėtiniai dializuojami pacientai ir pacientai po inksto transplantacijos. Mes, medikai, irgi gavome vakcinas ir galime jaustis saugesni. Vėl įprastu režimu pradėjo dirbti nefrologijos skyriai Kauno klinikose, Santaros, Jūrininkų ir Klaipėdos miesto ligoninėse.

Gražiai paminėjome inkstų transplantacijos pradininko prof. Balio Dainio 80 metų jubiliejų. Ačiū prof. Mariui Miglinui už puikiai šia proga suorganizuotą konferenciją.

Prof. B. Dainio nuopelnus įvertino ir valstybė. Vasario 16-osios proga profesorius buvo apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi.

Deja, turime ir liūdnų žinių. Pandemija nusinešė beveik trečdalį gyvybių iš 222 lėtinių HD pacientų, sirgusių Covid-19 infekcija Lietuvoje. Sunkus ūminis inkstų pažeidimas išsivystė 186 pacientams su Covid-19 infekcija ir juos reikėjo dializuoti. Jų išeitys buvo dar blogesnės, mirė iki 67 proc. Šiuos duomenis telefonu surinko LNDTA dializės komitetas. Transplantuoti pacientai taip pat sirgo Covid-19 infekcija: tarp Vilniaus centro sekamų susirgo 53 pacientai, Kauno centro – 34 pacientai. Mirštamumas siekė 23 proc. ir 14,7 proc. atitinkamai.

Mokslinėje literatūroje daugėja duomenų apie ypatingai didelę riziką nefrologiniams pacientams susirgti sunkia Covid-19 infekcija. Didžiojoje Britanijoje > 17 mln. suaugusiųjų populiacijoje buvo išanalizuota 11 000 mirčių, susijusių su Covid-19. Šis tyrimas parodė, kad didžiausią riziką numirti dėl Covid-19 infekcijos turi dializuojami pacientai (3,69), transplantuoti (3,53) ir sergantys 4-5 stadijos lėtine inkstų liga (2,52). Tuo tarpu sergančiųjų cukriniu diabetu ar lėtinėmis širdies ligomis, mirties rizika buvo žymiai mažesnė (1,31 – 1,95). Tokie gąsdinantys duomenys verčia nefrologų bendruomenę vienytis ir bendromis jėgomis skleisti žinią visuomenei, politikams, sveikatos apsaugos ministerijos specialistams apie inkstų ligų rizikas.

Kovo mėnuo kaip visada skirtas Pasaulinei Inkstų dienai. Tai gera galimybė per žiniasklaidą, įvairius tinklapius parodyti, kad lėtinės inkstų ligos yra pavojingos ir, ypač, pandemijų metu.

Kovo 18-tą dieną LNDTA kartu su Šiaulių krašto nefrologais kviečia visus į virtualią konferenciją.

 

Jūsų prezidentė

Prof. Inga Arūnė Bumblytė

Kontaktai

Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacija